Swarzędz Home was founded
from passion and dreams

Our passion and love for wood started in Swarzędz Furniture Factory. We were part of this company, it shaped our professional skills and taught us a noble furniture craft. With this passion the Swarzędz Home brand was born. The old factory of A. Tabaka and Swarzędz Furniture factory don’t exist anymore but the power of the brand has survived and is deeply rooted in people who cherish the best traditions but are open to innovations.

Fotel
O nas obrazek O nas obrazek 2

Swarzędz brand
obliges

Our tradition dates back to 1905 but we keep thinking about our future, we are open to new ideas. We create furniture of timeless beauty and the highest quality.

We are inspired by traditional and natural materials: wood, leather, stone which require artistry and noble handwork.

In production facilities from Swarzędz, we manufacture furniture and furniture accessories using traditional methods.

Historia

1905
1921
1929
1932
1938
1939
1945
1948
1952
1960
1970
1989
1991
2009
2014
2017

W połowie XIX w. Swarzędz stał się silnym ośrodkiem przerobu drewna i rzemieślniczej produkcji mebli. Jednak prawdziwa historia swarzędzkich mebli rozpoczyna się w 1905r.

Antoni Tabaka ,  po ślubie z Marią Knade, córką bogatego rzemieślnika, zakłada w Swarzędzu przy ul. Wrzesińskiej zakład stolarski, zatrudniający kilku ludzi.

1905

Po odzyskaniu niepodległości Antoni Tabaka angażuje się w życie społeczne i gospodarcze Swarzędza.  Jest twórcą cechu stolarzy , udziela się przy budowie hali targowej. Uczestniczy też w  wykupie poniemieckich warsztatów. Jego firma zatrudnia już 30 osób. Rozpoczyna się budowa nowoczesnej zmechanizowanej fabryki,  która ma się specjalizować w produkcji stołów i krzeseł

1921

Specjalna Fabryka Stołów i Krzeseł Antoniego  Tabaki uzyskała rejestr handlowy nr 3347 i stała się najnowocześniejszą fabryką mebli w Polsce.  Połowa mebli produkowanych przez Tabakę trafia do Niemiec, Holandii, Danii a nawet Turcji.

1929

Zięć Antoniego Tabaki, Franciszek Zawidzki włącza się w rodzinne interesy i buduje tartak. Przedsiębiorstwo pod nazwą Tartak Parowy obróbka drewna F. Zawidzki przy ul. Poznańskiej 25, specjalizowało się w produkcji tarcicy i  elementów w ramach kooperacji z Fabryką Krzeseł i Stołów.

1932

Oba prywatne zakłady przy ul. Wrzesińskiej i Poznańskiej świetnie prosperują. Tabaka stawia na  wzornictwo, ciągłą modernizację techniczną i prowadzone na szeroka skalę działania marketingowe . Świadczą o tym  stare katalogi i cenniki, w których prezentowane są setki wzorów stołów i krzeseł oferowanych na różne rynki zbytu. Pod koniec lat 30-tych Fabryka Tabaki zatrudnia około 280 osób.

1938

Okres świetności obu dobrze prosperujących przedsiębiorstw przerywa wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939r. polskie fabryki zostają objęta zarządzaniem Wirtschaft– Warthegau i zakład Tabaki przejmuje firma Wolf Irschik, produkująca skrzynki do amunicji na potrzeby przemysłu lotniczego.

1939

Niemcy wysiedlili  Marię i Antoniego Tabaków z willi przy ul. Wrzesińskiej 7 w Swarzędzu w 1939r. i skazali na pobyt w obozach koncentracyjnych. Rodzina już nigdy nie wróciła do Swarzędza. Antoni Tabaka zmarł  w 1945r.w Mauthausen.

1945

Na podstawie ustawy o nacjonalizacji przemysłu fabryki Tabaki i Zawidzkiego zostają  upaństwowione i włączone w skład Wielkopolskich Zakładów Przemysłu Drzewnego.

1948

Na bazie obu zakładów Tabaki i Zawidzkiego zostaje utworzone przedsiębiorstwa o nazwie Swarzędzkie Fabryki Mebli.  Jednak wśród kilku pokoleń pracowników Swarzędzkich Fabryk Mebli zatrudnianych w zakładzie przy ulicy Wrzesińskiej , na pytanie gdzie pracujesz funkcjonowała odpowiedz „U Tabaki”.

Początkowo przy ul. Poznańskiej produkcja odbywa się w barakach , ale rozpoczyna się okres modernizacji i budowa nowych hal,  które  zapoczątkują rozwój słynnego swarzędzkiego Zakładu  nr 1.

1952

W ciągu kilkunastu lat w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej wybudowano nowy zakład produkcyjny w miejscu zniszczonych, prymitywnych baraków. Unowocześniono technologię produkcji oraz wprowadzono zmiany asortymentowe. Rusza produkcja eksportowa przeznaczona na rynki I-szego obszaru płatniczego (RWPG). Dzięki temu Swarzędzkie Fabryki Mebli już w latach 60-tych uzyskały miano przodującego producenta mebli w Polsce.

1960

Swarzędzkie Fabryki Mebli poza zakładami w Swarzędzu posiadały zakłady produkcyjne w kilku miastach wielkopolski takich jak Poznań, Kostrzyn, Mosina, Kościan, Rawicz, Bojanowo, Gostyń. Przedsiębiorstwo pełniło też funkcję zjednoczenia  dla 22 producentów mebli w Wielkopolsce. Dyrekcja przedsiębiorstwa w przyjętej strategii rozwojowej kładzie nacisk na szkolenia i wzrost kwalifikacji praktycznie całej kadry zarówno w systemie produkcji jak też zarządzania. W 1976 roku stanowisko Dyrektora Naczelnego SFM obejmuje dr inż Andrzej Pawlak, który będzie zarządzać przedsiębiorstwem do 1990r. i doprowadzi jej do prywatyzacji.  Swarzędzkie Fabryki Mebli za czasów dyrektorowania  Andrzeja Pawlaka  zyskały w polskim przemyśle meblarskim ugruntowaną renomę i przeszły okres rozkwitu.

1970

W 1989 roku w Mosinie przekazano do eksploatacji  nowy zakład wyposażony w maszyny i urządzenia. Olbrzymi kompleks produkcyjny, który stanowiły Swarzędzkie Fabryki Mebli pod koniec lat 80-tych zatrudniał 3400 pracowników. Firma była największym w Polsce producentem i eksporterem mebli. Współpracowała z ASP w Poznaniu i czołowymi projektantami  jak: Zenon Bączyk, Mirosław Stachowiak, Leonard Kuczma.

Równolegle z inwestycjami produkcyjnymi powstało zaplecze socjalne dla załogi : żłobek, przedszkole, hotel pracowniczy, obiekty sportowe, stołówka pracownicza, ośrodki wypoczynkowe. Firma zainicjowała też w Swarzędzu pierwsze „blokowe” budownictwo mieszkaniowe.

1989

W wyniku ustawy o prywatyzacji akcje spółki Swarzędzkie Fabryki Mebli , wprowadzono na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w miesiącu czerwcu 1991 roku.

1991

Od momentu prywatyzacji do 2009 roku wprowadzono liczne zmiany organizacyjne, kapitałowe i produkcyjne. Te jednak nie generowały dostatecznych wyników pozwalających na funkcjonowanie i rozwój spółki. W dniu 10 marca 2009 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki i jej likwidacji.

2009

Początek nowej historii.

W następstwie upadłości Swarzędz Meble SA w ofercie sprzedaży majątku spółki znalazły się także znaki firmowe . Znaki te nabyły osoby prywatne, które w celu  reaktywacji najbardziej znanej polskiej marki meblowej utworzyły spółkę pod nazwą  Swarzedz Home. Swarzędz Home korzysta z lokalnych tradycji i współpracuje przy produkcji nowych markowych produktów z najbardziej doświadczonymi zakładami stolarskimi i tapicerskimi w Swarzędzu.

2014

W marcu 2017r. powstaje showroom Swarzędz Home w Poznaniu. W historycznych wnętrzach Fabryki Józefa Zeylanda przy ul. Wszystkich Świętych 4A dostępne są produkty Swarzędz Home oraz uznanych europejskich marek jak Ton, Ondaretta, Mebles 114, Joquer. W showromie można skorzystać z usług projektanta i zlecić kompleksowe wyposażenie wnętrza.

Swarzędz Home sprzedaje meble na rynkach eksportowych. Teraz dostępne są także w Hiszpanii pod nazwą Ikonik Home http://ikonikhome.com/

2017

Zespół

Julitta Maciejewska-Walczak

Julitta Maciejewska-Walczak

Meble i piękne wnętrza są jej zawodową pasją. W 2013r. wspólnie z Bogdanem Piersą i Dariuszem Skibińskim postanowiła spełnić marzenie i zrewitalizować markę meblową Swarzędz. W Swarzędz Home pełni funkcję Prezesa Zarządu. Zajmuje się głównie obszarami strategicznymi – wizerunkiem marki i rozwojem produktu. Dojrzała entuzjastka, otwarta na innowacje. Inspiruje innych do pięknego życia, w wygodnej przestrzeni, która odzwierciedla marzenia, osobowość i aspiracje. Prywatnie uwielbia podróże.

Dr hab. Jacek Mikołajczak

Dr hab. Jacek Mikołajczak

Projektant mebli i wykładowca na UA w Poznaniu. W Swarzędz Home jest doradcą w zakresie designu. Jego portfolio z meblami wdrożonymi do produkcji liczy ponad 100 wzorów. W latach 90-tych stworzył najlepsze wzory dla Swarzędzkich Fabryk Mebli jak Sara, Aron czy Selene. Projektuje po mistrzowsku z poszanowaniem tradycyjnych technik meblarskiego rzemiosła. Jest też wnikliwym obserwatorem, wciąż poszukuje nowych wyzwań i innowacyjnych rozwiązań. Ceni tradycyjne wartości, uczciwość wobec siebie i innych.

Elżbieta Łoskot

Elżbieta Łoskot

Swoją przygodę z meblarstwem zaczynała w Swarzędzkich Fabrykach Mebli, a później współpracowała z największymi polskimi producentami mebli. W Swarzędz Home odpowiada za kontakty ze strategicznymi klientami na rynkach wschodnich. W biznesie stawia na trwałe i dobre relacje oparte na rzetelności kupieckiej. Prywatnie cechuje ją empatia i optymizm.

Tatiana Radecka

Tatiana Radecka

Pochodzi z rodziny z tradycjami meblarskimi. Pierwsze zawodowe doświadczenia zdobyła w sieci handlowej Swarzędzkich Fabryk Mebli i od tego czasu bez przerwy pracuje w branży meblowej. W Swarzędz Home kieruje Biurem Handlu i odpowiada za kontakty z dostawcami i dystrybutorami na rynku krajowym. Urodzona optymistka. Ceni szczerość, naturalność i poczucie humoru.

Marcin Konicki

Marcin Konicki

Ukończył ASP w Poznaniu otrzymując dyplom z wyróżnieniem w zakresie wzornictwa. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora w zakresie sztuk projektowych. Poza aktywną działalnością projektową pracuje jako wykładowca na wydziale Architektury  i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W Swarzędz Home projektuje nowe formy i poszukuje innowacyjnych rozwiązań dających się powiązać z tradycyjnym meblowym  rzemiosłem.

Dobrosława Dekielińska-Paterska

Dobrosława Dekielińska-Paterska

Absolwentka Architektury Wnętrz Poznańskiej ASP. Od dziesięciu lat związana z branżą meblarską. W Swarzędz Home odpowiada za interior design i kontakty z kluczowymi klientami. W projektach najbardziej ceni indywidualność i personalne podejście do klienta. Jej pasją jest stylizacja wnętrz, inspirujące tkaniny, faktury, materiały. Artystyczna dusza ze złotym sercem. Mistrzyni improwizacji – potrafi wyczarować piękne rzeczy z niczego.